Kultuurisuhted

Eesti-Kanada kultuurivahetus on kõrgel tasemel ja mitmekülgne. Eestlaste poolt pakutavast on Kanadas kõige laiemat kõlapinda leidnud film ja muusika. Oluline on välis-eesti kogukonna tegevus Eesti kultuuri tutvustamisel Kanadas.

Euroopa Liidu Filmifestivalil, mis toimub üheaegselt  Ottawas, Torontos ja Vancouveris, on Eesti läbi aastate saanud ära näidata oma filmiparemiku.

  • 2015. a valis Kanada filmipublik parimaks filmiks Soome-Eesti koostööfilmi „Vehkleja“.
  • 2016. a tekitas filmisõprade seas palju kõneainet Martti Helde „Risttuules“.
  • 2017. a. linastus “November” Fantaasiafilmil – suurimal fantaasiafilmide festivalil maailmas.
  • Ottawa kultuurikalendris on oma kindel koht talvefestivali Winterlude raames toimuval Balti- ja Põhjamaade Filmifestivalil Bright Nights. Juba üle 10 aasta on kinokülastajad saanud näha Balti- ja Põhjamaade kineastide uudisloomingut, olgu tegu mängu-, dokumentaal- või animafilmiga.

Suurt huvi on äratanud Eesti dokumentaalfilmid – H. Pikkovi „Õlimäe õied“, L. Linna „Veregrupp“ ning H. Meritsa „Klass 1943“ ja „Balti Ülikool“. 2017. a näitas Eesti väikestele filmisõpradele H. Ernitsa – J. Põldmaa „Lotte ja kuukivi saladust“.

Ottawa Rahvusvahelisel Animafilmide Festivalil (OIAF) on eestlased alati esindatud ja tavaliselt ei lahkuta tühjade kätega. Eriti rikas oli 2015. a, kus Eestisse tuli koguni kaks peaauhinda – erinevates kategooriates olid võidukad Riho Unt ja Priit Tender. Eesti animaatoritest on Kanadas tuntuim vanameister Priit Pärn, kelle loomingule pühendas Montreali Cinémathèque 2013. a sügisel mitmenädalase retrospektiivi. Animafilmidest on 2017. a kanadalastega kaastoodetud “Manivald”.

Igal sügisel leiab Torontos väliseestlaste ettevõtmisena aset EstDocs Filmifestival, mis pakub filmihuvilistele Eesti kõige värskemat dokumentalistikat. Aasta-aastalt on EstDocsi vaatajanumbrid kasvanud ja publik muutunud rahvusvahelisemaks.

Kontsertturneedel Kanadas on kuulsust pälvinud ja Eesti koorimuusikat tutvustanud Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Riiklik Akadeemiline Meeskoor (viimati 2017. a Torontos), Rahvusooper Estonia poistekoor, Vox Clamantis jt.  Eesti tuntuima ja enimesitatud helilooja Arvo Pärdi loomingu kõrval on tutvustatud ka Eesti noorte heliloojate, sealhulgas Kanada-eestlase Riho Esko Maimetsa kooriloomingut. Kontsertidega on Kanadas üles astunud ka Arsise Kellade Ansambel, ansambel Svjata Vatra, Maarja Nuut, ansambel Metsatöll, Evert and the Two Dragons. Kanada ei ole võõras ka Eesti jazzmuusikutele: teljel Ottawa, Toronto, Montreal on kontserte andnud Tõnu Naissoo, Raivo Tafenau, Kristjan Randalu, Peedu Kass jt.

2018. aasta mais toimus Torontos esmakordselt Estonian Music Week. Korraldajateks Estonian Studies Centre/VEMU ja Avarus/Virgo Sillamaa.

Kanada omalt poolt on toonud Eestisse staaresinejaid nii Jazzkaarele, Birgitta Festivalile kui soolokontserte andma Laulukaare alla. Eesti publik on saanud valida Brian Adamsi, Michael Bublé, Inuiidi kurgulaulja Tanya Tagaq’ ja Kwakwakwa’wakw indiaanlaste vahel.  Meeldejäävalt on esinenud Avril Lavigne ja Rufus Wainwright. Eesti džässihuvilised on saanud nautida Montreal Guitar Trio ja džäss-kitarrist Kevin Breiti kitarri-interpretatsioone.

Lisaks on Eesti kontserdi- ja ooperilavadel üles astunud mitmed nimekad pianistid ja lauljad ning tantsijad Kanadast. Samuti ei saa märkimata jätta eesti publiku viimaste aastate suurt lemmikut,  Cirque du Soleil’d. 2014. aastal etendus Nokia Kontserdimajas Robert Lepage’i külalisetendus „Kuu tagumine külg,“.

Kui 2013. aastal pälvis Kanada filmikunst Eestis palju tähelepanu kuna Kanada oli PÖFFi fookusriigiks, siis ka kõigil järgnevatel aastatel on Kanada filmid festivalil esindatud olnud ja enamasti publiku lemmikute seas. Eesti filmisõprade hulgas on suurt tunnustust leidnud Kanada kino wunderkind Xavier Dolan oma filmidega „Mommy/Emme“ ja „Kõigest maailma lõpp/Just la fin du Monde“.

Kirjandusfestivalil HeadRead on olnud külaliseks tuntud Kanada kirjanik Margaret Atwood, kelle mitmekülgne looming on eestlastele juba aastaid tuttav.